Ordynator: lek. med. Jacek Skrzeszowski
Pielęgniarka Koordynująca: mgr Katarzyna Olejnik
Konsola SOR: 034 3509 634
lekarz dyżurny SOR: 034 3509 621
dyżurka pielęgniarek SOR: 034 3509 675
pielęgniarka koordynująca: 034 3509 720
Izba Przyjęć planowa : 034 3509 664
Izba Przyjęć nieplanowa: 034 3509 648
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna : 034 3509 634/610
transport medyczny: 034 3509 634
Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) został otwarty dla pacjentów w 2001r. Świadczenia w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udzielane są w trybie nagłym pacjentom znajdującym się w stanie zagrożenia życia lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia skutkującego zagrożeniem życia. Wizyta na SOR nie zastępuje świadczeń udzielanych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej czy też lekarza poradni specjalistycznej. W SOR dokonywana jest wstępna segregacja i kwalifikacja chorych, wykonywane są wszelkie czynności stabilizujące funkcje życiowe pacjenta a także ustalany jest kierunek dalszego postępowania diagnostycznego i leczniczego.
Zgodnie z wymogami nałożonymi przez Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 27-06-2019 roku w sprawie szpitalnego oddziału ratunkowego TRIAGE przeprowadza pielęgniarka systemu, ratownik medyczny lub lekarz systemu i na jego podstawie zakwalifikowuje pacjenta do jednej z kategorii.
OZNACZENIA KATEGORII KWALIFIKOWANIA PACJENTÓW SOR
CZERWONY – POMOC NATYCHMIASTOWA
POMARAŃCZOWY – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 10 minut
ŻÓŁTY – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 60 minut
ZIELONY – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 120 minut
POMOC ODROCZONA
NIEBIESKI – czas oczekiwania na pierwszy kontakt z lekarzem do 240 minut WYCZEKUJĄCY
Czas oczekiwania oznacza czas do pierwszego kontaktu z lekarzem SOR i nie należy go utożsamiać z ostatecznym zaopatrzeniem pacjenta SOR.
Maksymalny czas na podjęcie decyzji przez lekarza SOR o przyjęciu pacjenta wynosi do 4 godzin.
Osoby zakwalifikowane do kategorii pilności oznaczonej kolorem ZIELONYM lub NIEBIESKIM, mogą być kierowane do:
a) jednostki udzielającej świadczeń z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej zadeklarowanej przez pacjenta
(od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00);
b) punktu udzielającego świadczeń zdrowotnych w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej
(od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 8.00 dnia następnego).
Maksymalny czas na podjęcie przez lekarza dyżurnego SOR decyzji o skierowaniu pacjenta na inny oddział szpitalny lub wypisie wynosi do 24 godzin.
Szpitalny Oddział Ratunkowy składa się z kilku obszarów.
Obszar rejestracji i segregacji medycznej, w którym wykwalifikowany personel medyczny dokonuje na podstawie stanu zdrowia wstępnej segregacji pacjentów zgłaszających się do SOR.
Obszar resuscytacyjno-zabiegowy, do którego trafiają pacjenci z najpoważniejszymi schorzeniami zagrażającemu życiu i zdrowiu. Sala resuscytacyjno-zabiegowa wyposażona jest w dwa niezależne stanowiska resuscytacyjne.
Obszar terapii natychmiastowej, który składa się z sali zabiegowej do wykonywania zabiegów chirurgicznych i sali opatrunków gipsowych, gdzie wykonuje się unieruchomienia gipsowe pacjentom, którzy ulegli wypadkom.
Obszar wstępnej intensywnej terapii z jednym stanowiskiem intensywnej terapii.
Obszar obserwacyjny z czterema stanowiskami obserwacyjnymi.
Obszar konsultacyjny- gabinety badań lekarskich
W SOR prowadzona jest przez wykwalifikowany personel medyczny (pielęgniarki oraz ratownicy medyczni) edukacja zdrowotna dla wypisanych ze szpitala pacjentów w zakresie:
– podawania leków przeciwzakrzepowych,
– postępowania po chirurgicznym zaopatrzeniu ran,
– postępowania po unieruchomieniu kończyn opatrunkiem gipsowym, jak również ortezą.
Przy SOR znajduje się :
– Izba Przyjęć do której zgłaszają się pacjenci ze skierowaniem od lekarza – do jej zadań należy: rejestracja osoby zgłaszającej się z jednoczesną kontrolą uprawnień do korzystania ze świadczeń zdrowotnych, zapewnienie niezwłocznego zbadania przez lekarza dyżurnego, objęcie pacjenta doraźną opieką pielęgniarską i lekarską stosowanie do jego stanu, przyjęcie do szpitala i przekazanie do oddziału pacjenta zakwalifikowanego do hospitalizacji, udzielenie porady i pomocy doraźnej pacjentowi nie zakwalifikowanemu do hospitalizacji, prowadzenie dokumentacji medycznej;
– Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 8:00 do 8:00 dnia następnego;
– transport medyczny